Šī gada 13.februārī 12 Maltas vidusskolas skolēni piedalījās karjeras atbalsta pasākumā “Ēnu diena”, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.

Kā atzīst 11.c klases skolniece Karīna Semjonova, viņu interesē kinologa profesija. “Ēnu dienas” ietvaros viņa apmeklēja Grebņevas muitas kontroles punktu. Tur viņa vēroja, kā tiek trenēti un apmācīti suņi, klātienē redzēja, kā suņi tiek galā ar darbu. Iejūtoties muitnieka profesijas pārstāvja “ādā” viņa arī uzzināja, kādā veidā likumpārkāpēji mēģina ievest aizliegtās lietas. Karīna atzīst, ka vēlētos savu dzīvi saistīt ar kinologa profesiju, ir apmierināta, ka varēja ēnot šos kinologus.

Karina Semjonova

Karīna Semjonova

Es, Līga Runčis devos ēnot uz Latvijas Radio Latgales studiju Rēzeknē. Mana izvēlētā profesija bija radio raidījuma vadītājs. Šīs dienas garumā man bija iespēja ielūkoties, kā top scenārijs ar jautājumiem, kuri tiks uzdoti mūsu ciemiņam, kā arī bija pašai iespēja ierunāt radio savu balsi un uzdot interesējošos jautājumus mūsu viesim. Notiekošo bija iespējams dzirdēt jau 16. februārī radio ‘’5breinumi’’. Uz dienas beigām izmēģināju arī ieraksta tīrīšanu audio programmā, kas priekš manis bija kaut kas jauns. Mājās devos pārpildīta ar pozitīvām emocijām, ko ieguvu visas dienas garumā, kā arī ar lietderīgu informāciju par šo profesiju, kas lika aizdomāties man par nākotnes profesiju.

Liga Runcis

Līga Runčis

12.klases skolniece Dina Beleviča savu “Ēnu” dienu pavadīja Kanādas vēstniecībā.

Ierodoties mūs sagaidīja silta uzņemšana un draudzīga gaisotne. Mūs, ēnotājus, iepazīstināja ar katru no vēstniecības darbiniekiem, kas pēcāk pastāstīja par savu nodarbošanos sīkāk. Iepazināmies arī ar pašu vēstnieku Kevinu Reksu. Diena tika pavadīta patiesi lietderīgi un interaktīvi, mums bija iespēja uz savas ādas izbaudīt vēstnieka un vēstniecības darbinieku ikdienu, kā arī iepazīties ar biedrības “Centrs MARTA” dibinātāju Ilutu Lāci un centra svarīgo misiju. Kanādas vēstniecība un zem tās spārna pavadītais laiks mani patiesi fascinēja! Liels paldies!

Dina Belevica

Dina Beleviča

11.a klases skolniece Karīna Butlere “ēnoja” Preiļu Jauniešu centra "ČETRI" vadītāju.

Uzzināju kā notiek vadītāja ikdiena, kādi ir pienākumi. Arī nedaudz ieguvu jaunu informāciju par Preiļu novadu un pilsētu. Manuprāt, jauniešu centrā vadītāja darbs ir diezgan saspringts, bet tajā pašā laikā ļoti interesants un aizraujošs. Ir nepieciešams daudz enerģijas, kā arī jābūt saprotošam ar dažādiem cilvēkiem, jāprot uzklausīt citus. Bija patiess prieks pavadīt šo dienu uzzinot kaut ko jaunu un iegūt jaunus kontaktus.

Karina Butlere

Karīna Butlere

Savukārt 11.a klases skolniece Sandra Dembovska bija ķīmijas inženiera “ēna”, un varēja vērot, kā ķīmijas inženieri darbojas laboratorijās. Mums parādīja dažādas ierīces, kuras nosaka sastāvu, koncentrāciju gāzēs, eļļās, tad arī kā tās pārbauda - veic 8 mērījumus, visu piefiksē, liek aparātos, kuri tālāk nosaka vai viss ir normas robežās. No redzētā un dzirdētā varu secināt, ka ķīmijas inženiera profesija ir ļoti atbildīga, diezgan interesanta un mierīga, kas ir svarīgi mūsdienās. Ēnojot es sapratu, ka nākotnē vēlos saistīt savu profesiju ar ķīmiju. Iespējams, nākošgad arī ēnošu, lai varu konkrētāk noteikt, ko vēlos.

8.a klases skolēns Edgars Žukovskis devās uz Rīgu un apmeklēja Zvērinātu advokātu biroju “Cobalt”. Šajā dienā es “ēnoju” juristus. Es apskatīju juristu darba vietas. Viss man patika neskatoties uz to, ceļš līdz “ēnojamajai” vietai bija ilgs. Birojā mani un citus ēnotājus laipni sagaidīja. Advokāts ir laba profesija, bet, manuprāt, tā pagaidām man īsti neder.

Aizvadītajā “Ēnu diena 2019” 6.b klases skolnieks Viktors Šemeņevs iepazinās ar tiesu varai piederīgo zvērināta tiesu izpildītāja profesiju Rēzeknē. Viktoram bija iespēja piedalīties parādnieka dzīvesvietas apsekošanā, rīkojumu un uzaicinājumu sagatavošanā, tāpat iepazīties ar citām ar nolēmumu izpildi saistītām darbībām un biroja ikdienas darbu. Diena beidzas pie tējas tases. Viktoram tika uzdāvināta grāmata. Viktors piedalījās karjeras atbalsta pasākumā “Ēnu diena” pirmo reizi un ir ļoti gandarīts par to, nākošgad obligāti piedalīsies vēl.

4.width 500

Viktors Šemeņevs