Title slide 4.diskusijaFoto

3. Martā “Viedokļu līderu skolas” rīkotajā projektā “Starptautiskās sadarbības uzlabošana starp Latvijas un ASV kopienām, izmantojot tiešsaistes diskusijas”, ko atbalstīja ASV vēstniecības Mazo grantu programma, notika pēdējā- ceturtā diskusija “Konflikti jauniešu vidū un to risināšana”. Tajā piedalījās Maltas vidusskolas 11.1/2 klases skolēni - Sintija Elizabete Ratnika, Henriete Ignatjeva, Aiga Greiža, Daniela Danilova, Indra Koroļonoka, Anastasija Rževska, Patrīcija Viļuma, Amanda Afanasjeva un Viktorija Borise. Diskusijai skolēnus gatavoja skolotājas: Inese Greiža, Anna Šmaukstele un Inga Lubāne.

11.1/2 klases skolēnu viedokļi par konfliktiem un to risināšanu.

Konflikts ir interešu un uzskatu sadursme, ar ko dažreiz nākas sastapties katram no mums, un dažreiz tie ir pat neizbēgami. Man pašai arī ir bijušas konfliktsituācijas, taču es vienmēr zinu, kur ir saprāta robeža, un nekad neesmu pārkāpusi tai pāri. Visiem ir zināms tas, ka konflikta laikā ir viegli pazaudēt kontroli un pateikt daudz lieka, pacelt balsi un aizvainot, bet labākais variants vienmēr ir risināt konfliktus mierīgi, prast vienoties un uzklausīt. Katru reizi, kad saprotu, ka konflikts ir neizbēgams, es cenšos darīt visu, lai tas būtu konstruktīvs. Neskatoties uz to, kāds ir konflikta iznākums, cilvēkam ir dabiski justies slikti un novājināti, un vislabākais variants ir izrunāties, piemēram, ar kādu sev tuvu cilvēku vai arī vērsties pēc palīdzības un atbalsta pie ārsta, jo tagad arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība cilvēka mentālajai veselībai un katram ir pieejami psihologa pakalpojumi.
(Daniela Danilova)

Pati es bieži saskaros ar konfliktsituācijām, tomēr tās nav nemaz tik nopietnas, jo es zinu, kā tās risināt, neizmantojot fizisku vai emocionālu kaitējumu. Vienmēr esmu ļāvusi cilvēkam izteikt savas domas, uzklausīt to un nonākt pie kompromisa. Dažkārt ir situācijas, kad abas puses nevēlas piekāpties, tāpēc ir jāļauj kādam citam iesaistīties konfliktā, lai tas spētu izteikt neitrālu viedokli un atrisināt problēmu. Protams, ja konfliktsituāciju dažkārt nevar kontrolēt vai cilvēks nespēj pats ar to tikt galā, ir iespēja lūgt palīdzību sev tuvam cilvēkam vai profesionālim.
(Aiga Greiža)

Šajā pēdējā diskusijā mēs apspriedām ļoti nopietnu tēmu, mēs runājām par konfliktsituācijām. Pēc savas dzīves pieredzes varu teikt, ka esmu pa saviem 17 gadiem novērojusi ļoti daudz konfliktsituāciju, bet pati reti iesaistos šādās situācijās, jo tās man ir nepatīkamas. Uzskatu, ka uz šādām situācijām vajag savlaicīgi reaģēt, nav nozīmes, kas strīdas un par ko, galvenais ir, ja ir iespēja, palīdzēt. Mūsdienās ir daudz profesionālu cilvēku un iestāžu, uz kurām var nākt un lūgt pēc palīdzības, ja esat nonācis nepatīkamā situācijā vai arī ja jums vienkārši vajag ar kādu izrunāties, šādos gadījumos noteikti palīdzēt spēs psihologi.
(Patrīcija Viļuma)

Kā katram cilvēkam, man arī ir bijušas konfliktsituācijas gan skolā, gan mājās. Manuprāt, labākais veids, kā risināt konfliktus, ir atrast kompromisu, bet, ja tas nav iespējams, tad izbeigt šo sarunu un turpināt, kad abi sarunu biedri nav tik emocionāli, šos divus risinājumus pārsvarā izmantoju. Ja kāds konflikts ir ieildzis un netiek atrasts risinājums, var griezties pēc palīdzības pie psihologa vai arī ir anonīmie tālruņa numuri (piemēram, uzticības tālrunis 116111), kur var lūgt palīdzību.
(Amanda Afanasjeva)

Esmu novērojusi konfliktu starp savu paziņu un viņa kaimiņu. Par konflikta cēloni kļuva abu zemes īpašumu robeža. Katram bija sava nostāja par to, kur robežojas viņa īpašums. Tā kā viņi paši nevarēja nonākt pie kompromisa, abi izlēma atrisināt konfliktu, dodoties pie mērnieka. Mērnieks pārmērīja abus īpašumus un salika konkrētus un precīzus robežstabiņus. Par konflikta atrisinājumu paziņa bija priecīgs, jo viņa īpašums izrādījās pat vēl lielāks, nekā bija domājis, turpretī kaimiņš sākotnēji bija neapmierināts, jo viņa īpašums, attiecīgi, izrādījās mazāks, nekā domāts. Papildus tam kaimiņam nācās vēl arī nedaudz pārnest savu izveidoto žogu. Tomēr vēlāk abi bija apmierināti, jo starp viņiem vairs nebija konflikta, kurš traucētu mierīgai un saticīgai kaimiņu dzīvei.
(Indra Koroļonoka)

Ar konfliktiem gribot vai negribot saskaros gandrīz vai katru dienu. Iesaistoties konfliktā, ir jāmāk pareizi reaģēt un atrisināt to, bet situācijas ir dažādas, cilvēki arī, tāpēc ne vienmēr konfliktu var atrisināt, mierīgi izrunājot un vienojoties, dažreiz tas viss pārvēršas ikdienas rutīnā, un cilvēki pierod pie tiem, kas nav labi. Lai izvairīties no negatīvās ikdienas, ir jāmāk kontrolēt savas emocijas un netērēt tās cilvēkiem, kuri to nemāk, tādēļ ir labi griezties pie psihologa, bet ne katrs uz to ir spējīgs savu iekšējo un apkārtējās sabiedrības veidoto barjeru dēļ.
(Sintija Ratnika)

Man ikdienā rodas konflikti, tāpēc domāju- ir svarīgi zināt, kā tos atrisināt. No šīs diskusijas man vissvarīgākais likās, ka tika pastāstīts, kur var meklēt palīdzību. Izrādās- to var iegūt tepat, Rēzeknē. Man diskusija iemācīja risināt konfliktus un arī to, cik svarīgi ir ne tikai otru dzirdēt, bet arī uzklausīt.
(Henriete Ignatjeva)

Ikviens ir piedzīvojis konfliktu vismaz vienu reizi savā dzīvē, un es neesmu izņēmums. Skolā, ģimenē, draugu kompānijā – saskaros ar konfliktiem. Kā tie tika risināti? Man nepatīk strīdi un kliedzieni, tāpēc visu vienmēr risinu ar mierīgām sarunām. Pirmkārt, es uzskatu, ka vajag nekavējoties noskaidrot cēloni un mierīgi atrisināt konfliktu. No konflikta nav jābēg, jo tas atkārtosies atkal un atkal. Otrkārt, es vienmēr ieklausos partnera viedoklī un pieņemu to, jo viedokļi un uzskati ne vienmēr sakrīt. Treškārt, konflikta beigās es atrodu kompromisu un visiem ērtu risinājumu. Es uzskatu, ka tas ir labākais risinājums strīdiem un nesaskaņām, un es iesaku visiem tā darīt. Ja konfliktus neizdodas atrisināt ar mierīgu sarunu palīdzību, tad var vērsties pie profesionāļiem, piemēram, pie psihologa.
(Anastasija Rževska)

Man ir bijušas vairākas konfliktsituācijas, un parasti es tās atrisinu, mēģinot saprast otras personas viedokli un atrast kopīgo. Konfliktsituācijās ieteiktu palikt mierīgam un līdzsvarotam, jo ar agresiju konfliktu nevar novērst. Ja konfliktsituācija neizdodas atrisināt, iesaku griezties pie speciālista.
(Viktorija Borise)

 

Dalies: