29.septembrī Maltas vidusskolas 5.a un 5.c klašu skolēni iniciatīvas “Skolas soma” ietvaros devās uz Varakļāniem, kur apmeklēja Varakļānu pili un piedalījās vides izpētes programmā skolēniem “Pa grāfa Borha piedzīvojumu takām Varakļānos”.

Sākumā gida pavadībā skolēni iepazinās ar Varakļānu pili un grāfa Borha dzimtas vēsturi. Skolēni apskatīja pils ekspozīcijas, kā arī pils pagrabus, kur sveču gaismā meklēja noslēptās mantas – loku un bultas. Tad devās aplūkot pils parku. Varakļānu pils parks izveidots 18.gs. beigās paralēli pils celtniecībai –  pēc itāļu arhitekta un dārzu mākslinieka V. Macotti projekta. Tas ir viens no pirmajiem dokumentāli datētajiem romantiskā stila ainavu parkiem Latvijā, kā arī vienīgais parks Latvijā, kuru simetriski no visām pusēm ietver trijkāršo liepu aleju rindas. Parkā apskatāms ar teikām un nostāstiem apvītais “Mīlestības akmens”.

Pēc tam skolēni ar skrejriteņiem devās izbraukumā pa Varakļānu pilsētu, kur apskatīja  Sv. Viktora kapelu un Varakļānu Romas katoļu draudzes baznīcu, kas ir Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi. Gids skolēniem izstāstīja pilsētas vēsturi un parādīja citas nozīmīgas pilsētas vietas. Skolēniem bija iespēja apskatīt unikālo saules pulksteni, kurā ir redzams pilsētas simbols – lapsa.

Atgriežoties pilī, skolēniem bija iespēja pārbaudīt savu veiklību, šaujot ar loku mērķī, un savu izturību, pārceļoties pāri upītei un pārvarot šķēršļus.

Pēc izzinošas un aktīvi pavadītas ekskursijas skolēniem bija iespēja pils parkā sacept līdzi paņemtās desiņas, kā arī nobaudīt zāļu tēju.

Mazie piektklasnieki ir ļoti gandarīti par jauko ekskursiju, kas deva tik daudz jaunu iespaidu saulainajā un  siltajā rudens dienā.

5.a un 5.c klašu audzinātājas Rita Siņavska un Nellija Krasnobaja