Turpinot īstenot kultūrizglītības programmu "Latvijas skolas soma", 2023. gada 12. oktobrī Maltas vidusskolas 10. klases skolēni apmeklēja Līvānu stikla un amatniecības centru, kur iepazinās ar ekspozīciju "Līvānu stikla muzejs", vēsturisko ekspozīciju "Amatnieki Latgalē 19. - 20. gs.", kā arī  apskatīja Ivetas Kārkles adījumu un tamborējumu izstādi "Laikaapstākļu krāsas". Vidusskolēniem bija iespēja iepazīties ar stikla fabrikas vēsturi, stikla veidošanas tradīcijām, apskatīt stikla pūšanas darbnīcu.

Līvānu stikla fabrika kādreiz bija ļoti nozīmīga ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā. Tagad fabrika vairs nepastāv. Līvānu stikla ekspozīcijā izvietoti savulaik Līvānu stikla fabrikā ražotie eksponāti, kas "zaigo visās varavīksnes krāsās". Šī ir vienīgā šāda veida ekspozīcija Baltijā.

Līvānu stikla un amatniecības centrā ir izveidota arī Latgales seno darba rīku un sadzīves priekšmetu ekspozīcija.

10. klases skolēnu atsauksmes par redzēto un dzirdēto Līvānu stikla un amatniecības centrā: "Redzējām amatnieku darbarīkus, kas saglabājušies no seniem laikiem. Dažus atpazinām." "Uzzinājām, kā ražoja stikla izstrādājumus. Kāds stils dominēja katrā desmitgadē." "Bija interesanti iepazīties ar stikla fabrikas vēsturi un tās izstrādājumiem." "Uzzinājām, kā veidoja dažādu krāsu stikla izstrādājumus." "Ļoti skaista izstāde, oriģināli stikla izstrādājumi."

Skolēniem tā bija lieliska iespēja iepazīt Latgales kultūras mantojumu un iegūt jaunas zināšanas dizainā. Paldies programmai "Latvijas skolas soma" par doto iespēju!

10. klases audzinātāja Anna Šmaukstele