Maltas vidusskolas vadība sadarbībā ar Skolas vecāku padomi 2022. gada beigās un 2023. gada 19. janvārī organizēja kopumā četras lekcijas, ko vadīja ārsts-narkologs Jāzeps Korsaks, informējot par izplatītākajam atkarībām, apreibinošām vielām un to ietekmi uz bērnu un pieaugušo veselību. Lekcijas notika 7., 8. un 9. klašu grupā, kā arī atsevišķi tika runāts ar skolēnu vecākiem.
Prezentācijā, kas sagatavota kopā ar biedrību “Storona C”, tika informēts par svarīgākajiem aspektiem, kam jāpievērš uzmanība, pieņemot kā faktu, ka cilvēkiem ir jābūt informētiem par dažādu apreibinošo un narkotisko vielu izplatību un lietošanas sekām.
Dakteris J.Korsaks, kurš par narkologu strādā jau kopš 1983. gada, pastāstīja daudz piemēru 'iz dzīves' un ārsta ikdienas, kas patiešām liek aizdomāties par cilvēka gribasspēka un izvēles nozīmi savā, bērnu un apkārtējo dzīvē. Viņš norādīja, ka arī apreibinošām vielām ir mode, tāpēc jābūt informētiem par to, kas notiek arī šajā jomā. Tāpat tika atgādināts par to, ka pašlaik arī likumi nosaka bargākus sodus par alkohola, narkotiku u.c. vielu lietošanu, iegādi un izplatīšanu.
Jāatceras un jāatgādina bērniem, ka jebkādu nikotīnu saturošu izstrādājumu lietošana ir īpaši kaitīga bērniem, pusaudžiem un jauniešiem, jo nelabvēlīgi ietekmē smadzeņu attīstību, ietekmējot tās smadzeņu daļas, kas kontrolē uzmanību, mācīšanos, garastāvokli (smadzenes attīstās līdz ~25 gadu vecumam).
Tikai dažas svarīgi secinājumi:
- Vecāki ir piemērs saviem bērniem visās jomās. Ja smēķē, dzer kāds no vecākiem, tad ir bezjēdzīgi mācīt bērnam, ka tas ir slikti un lai viņš to nedara. Katram jāsāk ar sevi.
- Pastāv jēdziens “gēnu vājums”. Par atkarīgo nepiedzimt, par tādu kļūst. Tāpēc katram jādomā, kādu vēlas savu, bērnu, mazbērnu ģenētisko nākotni.
- Pa druskai – neskaitās. Neviens cilvēks nevar paredzēt, kurā brīdī druska pārvērtīsies par atkarību un kā organisms reaģēs uz kārtējo cigareti vai glāzīti.
- Blēņošanās var pāraugt atkarībā. It īpaši pusaudžu vecumā, kad bērni grib visu izmēģināt, bet jāatceras: jo jaunāks organisms, jo sekas iestājas ātrāk un ir nopietnākas. Nav orgānu, kurus neskar smēķēšana.
- Elektroniskās cigaretes – modernas, bet ne mazāk kaitīgas, turklāt ar ķīmisko vielu pielietojumu, kuru sekas nav paredzamas.
- Sodu reģistrs ir nopietni! Ja bērns (likums atbildību paredz no 14 gadu vecuma!) vienreiz nonāk sodu reģistrā, tas ir spiedogs viņa reputācijā un var radīt problēmas , saņemto autovadītāja tiesības vai vēloties darboties kādās drošības struktūrām.
- Stresa noņemšanai ir desmitiem citu iespēju – sportot, pavadīt laiku kopā, ļauties vaļaspriekiem utt.! Izmantojiet tās paši un mudiniet to darīt bērniem!
Jautājot par novērojumiem un lekciju lietderību skolā, dakteris J.Korsaks norādīja, ka bija skolniece, kas pēc prezentācijas kopā ar trim draudzenēm pienāca un teica: “Ziniet, dakter, es laikam tomēr vairs nesmēķēšu.” Tāpat dzirdētā svarīgumu apliecināja vecāku lekcijas laikā uzdotie jautājumi un tas, ka bija vecāki, kas pēc lekcijas personīgi pienāca pie daktera, lai ko jautātu.
Paldies gan dakterim Korsakam, gan vecākiem, gan skolas vadībai, ka mēs visi kopā turam roku uz pulsa sabiedrībā pieaugošo problēmu risināšanā.
***
Konteksts. Pēdējo gadu laikā strauji aug pieprasījums pēc jauniem nikotīnu un tabaku saturošiem izstrādājumiem, kas spētu apmierināt nikotīna radīto tieksmi, nemazinot tabakas smēķēšanas rezultātā izjusto baudas sajūtu, īpaši pusaudžu vidū. Tā rezultātā, ir pieejami jauni izstrādājumi, kas izmanto dažādas tehnoloģijas (karsēšana, pulverizācija), lai patērētājs varētu uzņemt nikotīnu bez tabakas klātbūtnes vai turpināt tabakas lietošanu, taču bez tabakas degšanas rezultātā radīto kancerogēno vielu ieelpošanas. Pie jauniem nikotīnu un tabaku saturošiem izstrādājumiem pieder elektroniskās cigaretes, tabakas karsēšanas ierīces, nikotīna spilventiņi u.c. Patērētājiem tiek radīts maldīgs priekšstats, ka šie produkti ir “veselīgāka” alternatīva tabakas smēķēšanai. (No Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapas.)
Noderīgi resursi un materiāli internetā:
Par smēķēšanu
https://www.spkc.gov.lv/lv/smekesana
Par elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm
https://www.spkc.gov.lv/lv/elektroniskas-smekesanas-ierices
Ieteikumi vecākiem, kā runāt ar pusaudzi par alkoholu un smēķēšanu
https://www.spkc.gov.lv/lv/media/17327/download
Palīdzība un konsultatīvais atbalstu, sazinoties ar Pusaudžu resursu centru.
https://pusaudzucentrs.lv/gimenes-locekliem/
https://pusaudzucentrs.lv/pusaudziem/
Sagatavoja Maltas vidusskolas Vecāku padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Svikša.