Šajā mācību gadā no 12. līdz 14.maijam Maltas vidusskolā norisinājās dokumentālo filmu nedēļa, kur 12.klases skolēni projekta darba ietvaros demonstrēja dokumentālās filmas par aktuāliem jautājumiem, kas ir saistīti ar jauniešu dzīvi.
• 12.maijā savu filmu “Bēgšana vai iespēja” piedāvāja 12.klases skolnieces Ksenija Ščerbakova un Ksenija Šmaukstele.
• 13.maijā mēs varējām noskatīties Agates Gžibovskas un Emīla Černiševa dokumentālo filmu “Ko darīt tālāk?”.
• 14.maijā skatītāji piedalījās Viktora Šemeņeva un Agra Paplavska dokumentālās filmas “Jauniešu ceļi: Iespēju mozaīka Latvijā” pirmizrādē.
Pēc darbu prezentācijas jaunieši dalās ar savām pārdomām par to, kas projekta darbos izdevās, kādas grūtības radās tā tapšanas procesā, kā arī sniedz ieteikumus nākamajiem projekta darba veicējiem.
Ksenija Ščerbakova:
Šajā mācību gadā es veidoju dokumentālo filmu kopā ar Kseniju Šmauksteli “Bēgšana vai iespēja”. Mēs izvēlējāmies uzņemt tieši dokumentālo filmu, jo tas mums liekas interesants darbs, kurš var iemācīt mums daudzas noderīgas lietas, tādas kā montāža, scenārija veidošana, filmēšana, varoņu meklēšana, aktuālo problēmu atrašana. Mūsu projekta darba mērķis bija uzņemt dokumentālo filmu un pievērst citu cilvēku uzmanību emigrācijas problēmai Latvijā.
Veidojot projekta darbu, bija daudz izaicinājumu un grūtību, piemēram, montāža, varoņu meklēšana, sarunāšana ar varoņiem par laiku un sīkumiem, bija tāds cilvēks, ar kuru mēs jau sarunājām visu filmēšanu, bet viņš attiecās gandrīz pēdējā mirklī. Ļoti patika, ka varējām fantazēt un pašas visu izvēlēties, piemēram, filmas tematu, mūziku, informāciju, kuru liksim filmā. Man šis darbs deva iespaidu par to, kā vispār jāveido dokumentālā filma, un to, ka tas tiešām nav tik viegli un ir laikietilpīgs process. Savukārt man ļoti patika mūsu rezultāts, un domāju, ka dokumentālā filma izdevās.
Ksenija Šmaukstele:
Visu šo mācību gadu es kopā ar Kseniju Ščerbakovu veidoju savu pirmo dokumentālo filmu. Viss šis process bija brīnišķīga pieredze, es daudz ko iemācījos, un noteikti visas šīs prasmes man noderēs nākotnē. Protams, šis process nebija viegls, un filmas uzņemšanas gaitā mēs saskārāmies ar vairākām grūtībām. Bija brīži, kad vispār nebija motivācijas turpināt iesākto darbu un gribējās vienkārši padoties. Tomēr, pateicoties mūsu pacietībai un cilvēku atbalstam, mums izdevās tikt galā ar visām grūtībām un sasniegt galamērķi. Tāpēc varu ieteikt — nekādā gadījumā nevajag padoties, pat ja šķiet, ka viss iet greizi, jo katrai sarežģītai situācijai var atrast savu risinājumu.
Agate Gžibovska:
Šī mācību gada laikā man bija brīnišķīga iespēja kopā ar Emīlu veidot dokumentālo filmu, kas palīdzēja pilnveidot sevi un apgūt jaunas prasmes. Ar savu filmu vēlējāmies parādīt jauniešiem to, ka zināšanas un izglītība ir ļoti svarīgas katram no mums. Apkopojot savu iegūto pieredzi saistībā ar projektu darbu, varu secināt, ka tā ir lieliska iespēja uzlabot organizatoriskās prasmes, apgūt filmas veidošanas principus, attīstīt savstarpējo komunikāciju un publiskās uzstāšanās iemaņas, kas ir ļoti svarīgas katram jaunietim, turpinot savu nākotnes ceļu. Novēlu katram atrast savu nākotnes ceļu, kas radīs gandarījumu un prieku par padarīto!
Emīls Černiševs:
Šī bija pavisam jauna pieredze, filmas veidojis biju, bet tik nopietnas, nekad. Bija jābūt par scenāristiem, operatoriem, skaņas operatoriem vienlaicīgi, tas ļāva kaut drusku izprast filmēšanas principus. Paveicās izmantot labu kameru ar statīvu, kas uzlaboja bildes kvalitāti, kā arī atviegloja filmēšanas principus, jo, filmējot ar telefonu, tādu kvalitāti nekad nedabūtu.
Viktors Šemeņevs:
Šajā mācību gadā es kopā ar klasesbiedru Agri Paplavski veidoju dokumentālo filmu par jauniešu iespējām. Mēs gribējām noskaidrot, kā jaunieši var iesaistīties dažādās aktivitātēs un izmantot to, ko piedāvā sabiedrība. Filmēšana nebija viegla, jo bieži pietrūka laika, bet šī pieredze man palīdzēja iemācīties labāk plānot un sadarboties. Mēs intervējām trīs jauniešus un divus speciālistus, kuri strādā ar jauniešiem. Viņi pastāstīja daudz noderīga un iedrošināja būt aktīviem. Es priecājos par paveikto un domāju, ka šis projekts man daudz iemācīja. Projektu darbs ir labs veids, kā izpaust sevi un mācīties no reālās dzīves.
Agris Paplavskis:
Šajā mācību gadā es kopā ar savu komandas biedru Viktoru Šemeņevu strādājām pie dokumentālās filmas, kuras mērķis bija uzzināt, kādas iespējas ir pieejamas jauniešiem un kā viņi var pilnvērtīgi iesaistīties tajās. Mūs interesēja, kā dažādas organizācijas un iniciatīvas var palīdzēt jauniešiem attīstīties un sasniegt savus mērķus. Filmēšanas procesā bija daudz problēmu, nācās saskarties ar laika trūkumu un organizācijas problēmām. Montāžas process arī bija ļoti izaicinošs, jo mums iepriekš nebija nekādas pieredzes montāžā, bet galu galā, manuprāt, mēs to paveicām ļoti labi. Es esmu lepns par mūsu paveikto darbu un uzskatu, ka darbs pie šī projekta ne tikai paplašināja mūsu zināšanas, bet arī ļāva izpaust mūsu radošās spējas.
Liels gandarījums par skolēnu paveikto darbu un prieks, ka skolēniem izdevās sasniegt izvirzītos mērķus un radīt brīnišķīgas filmas par aktuāliem jautājumiem sabiedrībā. Lai arī turpmākajā dzīvē ir daudz radošu ieceru!
Informāciju apkopoja latviešu valodas un literatūras skolotāja Inese Greiža