Eiropas Zinātnieku nakts katru gadu notiek septembra pēdējā piektdienā, tas ir Eiropas līmeņa pasākums, šo pasākumu organizē visās Eiropas Savienības valstīs, lai popularizētu pētniecības un inovāciju aktivitātes, veicinātu izpratni par zinātnieku darbu un tā ietekmi uz mūsu ikdienas dzīvi, kā arī rosinātu jauniešus izvēlēties zinātnieka karjeru. Plašākai sabiedrībai tiek atvērtas augstskolas, universitātes un zinātniskie institūti, lai ikviens interesents var tikties ar pētniekiem, doties ekskursijās, skatīties šovus, piedalīties eksperimentos un diskusijās.

29.septembrī Maltas vidusskolas 3.-12.klašu skolēni kopā ar skolotājiem devās uz Zinātnieku nakts – 2023 Daugavpils Universitātē. Skolēniem bija iespēja apmeklēt vairāk nekā 50 dažādas aktivitātes: Mākslas katedras mūziķu koncertu, danču meistarklasi, jautri pavadīja laiku spēlējot dažādas koka galda spēles, radošās darbnīcas kur varēja  izveidot stilīgāko zīmuli, grāmatzīmi, oriģinālu masku. Bija iespējams apskatīt DNS paraugus un zinātnisko aprīkojumu, ko izmanto molekulārās bioloģijas un ģenētikas laboratorijā. Pasākuma dalībnieki varēja iepazīties ar psiholoģijas teorētiskajām un praktiskajām zināšanām un iesaistīties tajās.

Fizikālie eksperimenti  parādīja, ka fizika ir ne tikai sarežģīta, bet arī skaista un interesanta, katrs varēja iegūt jaunas zināšanas un prasmes nanodaļiņu biosintēzes jomā. Bija iespēja paplašināt zināšanas par maizes audzēšanas procesu, uzzināt par maizes sarežģīto ceļu no graudiem līdz klaipam, saprast, kā maize parādās uz mūsu galdiem. Skolēni piedalījās dažādas piedāvātas viktorīnas, ka arī  varēja ieskatīties teleskopā apmeklējot observatoriju, uzzināt par teleskopu uzbūvi, astronomijas zinātnes vēsturi un jaunākajiem atklājumiem, iepazīties ar Latgales zoodārzā sastopamajiem dzīvniekiem un ,,aptaustāmiem” rāpuļiem. Policijas specvienība un Zemessardze ar savu tehniku arī radīja lielu interesi.

Pasākums izdevās lieliski, gaidīsim nākošo Zinātnieku nakti.

Sagatavoja : Jolanta Kotebo, Ksenija Orlova