20. janvārī norisinājās trešā diskusija, kuru rīkoja biedrība ''Viedokļu līderu skola''. Jaunieši, skolotāji, aktīvisti un zinošas savā nišā personības turpināja diskutēt par sociālo tīklu lomu cilvēku ikdienā, precīzāk, diskusijas tēma bija ''Digitālā higiēna- kā uzvesties sociālajos tīklos, lai nesabojātu savu reputāciju.'' Gan pieaugušajiem, gan jauniešiem bija līdzīgi viedokļi par to, kā ir jāuzvedas digitālajā pasaulē. Tāpēc jaunieši apkopoja visu dzirdēto diskusijā un vēlas ieteikt padomus, kā vajag uzvesties internetā.
Diskusijā apspriedām tādu nopietnu tēmu kā digitālā higiēna, katrs no dalībniekiem dalījās ar savu viedokli un noderīgiem padomiem saistībā ar uzvedību sociālajos tīklos. Es gribētu ieteikt būt uzmanīgiem ar informāciju, ko lasāt un ar ko dalāties, izturēties pret citiem ar cieņu un pieklājību un nekad neuzticēties svešiniekiem internetā. (Daniela Danilova)
Man šī diskusija bija visnozīmīgākā. Sociālie tīkli ieņem ļoti svarīgu lomu mūsu dzīvēs, tāpēc mums ir jāmāk pareizi un droši lietot tos. Mans padoms ir vienmēr pārbaudīt informāciju, ko jūs publicējat sociālajos tīklos, un nepublicēt pārāk privātu informāciju, jo tas var apgrūtināt jūsu nākotni, piemēram, darba meklējumos. (Patrīcija Viļuma)
Es uzskatu, ka, pirmkārt, ir jāapzinās iespējamā bīstamība internetā. Vienmēr jābūt uzmanīgam ar savu personīgo informāciju. Katru reizi, kad tu ievieto kaut ko sociālajos tīklos, pārliecinies, vai tiešām gribi, lai visi to redz, piemēram, bildes ar tavu bērnu. Ja vēlies saglabāt savu privātumu, reģistrējies pēc iespējas mazāk sociālajos tīklos, lai saglabātu savu anonimitāti. (Aiga Greiža)
20. janvārī mums bija diskusija par dezinformācijas tēmu internetā. Es uzzināju daudz jauna un dalījos ar savām domām par to. Dezinformācijas tēma vienmēr būs aktuāla, tam jābūt gatavam, kad dodaties internetā. Vislabāk ir neuzticēties pirmajiem pieejamiem avotiem, bet gan pārbaudīt informāciju un lasīt par to citās vietnēs. Tāpat neuzticieties cilvēkiem internetā, nedodiet savus datus, paroles, jo nav zināms, pie kā tas var novest. Ja runājam par to, kā sazināties ar cilvēkiem internetā, tad ir etiķete – kā uzvesties un ko darīt. Es domāju, ka vissvarīgākais ir izturēties pret cilvēkiem ar cieņu un neaizskart citu jūtas. (Anastasija Rževska)
Internets nav tik droša vieta, kā mums varētu šķist, tādēļ ir jāatceras, ka nevar ticēt katrai lietai, ko izlasi vai redzi, kā arī nav ieteicams rakstīt visu, kas ienāk prātā. Un, protams, neuztveriet visu tik nopietni, jo jūs varat nejauši pārprast lietas un aizskart kādu, tāpēc atcerieties, ka, pirmkārt, nedodiet savu personisko informāciju, esiet noslēpumaini. Otrkārt, pārbaudiet informācijas avotus, jo lasītā informācija varētu būt nepatiesa. Treškārt, neaizskariet citu cilvēku jūtas un cieņu, esiet pieklājīgi. Visbeidzot, baudiet digitālo pasauli. (Viktorija Borise)
Nonākot internetā, ir svarīgi katram apzināties, ka šajā pasaulē ir savi noteikumi. Manuprāt, uzvedībai digitālajā vidē nav būtiski jāatšķiras no uzvedības reālajā pasaulē, pirmkārt, gan tur, gan šeit ir jābūt pieklājīgiem, ir jādomā, vai to vajag teikt vai publicēt, jo tas var aizskart citu jūtas, kā arī var rasties pārpratumi. Otrkārt, ir 100% jāpārbauda informācija, ar kuru dalāmies, jo cilvēki neaizdomājas, ka telefons šajā gadījumā nav tikai viņu ierīce, bet to izmanto citas aplikācijas, firmas un darbinieki, jo runa ir ne tikai par foto un komentāru publicēšanu, bet arī par savu personīgo datu ievadīšanu sociālajos tīklos, piemēram, paroles vai e-pasti. Cilvēkam ir jādomā šajā brīdī, jo ar šiem datiem darbosies citi cilvēki. (Maksims Timofejevs)
Manuprāt, pats svarīgākais, lietojot sociālos tīklus, ir būt pieklājīgam un atbildīgam. Šīs divas ir visbūtiskākās cilvēka iezīmes, kurām būtu jābūt katram sociālo mediju lietotājam. Pieklājība liek cilvēkam izvērtēt savas publikācijas, un vai to dēļ netiks aizvainots vai aizskarts kāds cits lietotājs. Turpretī atbildība pasargā gan sevi, gan citus no interneta vidē esošajām briesmām. Ir jāatceras, ka pirms katras interneta vidē veiktās darbības ir jāizvērtē, vai pēc tam šī darbība jums neradīs problēmas. (Indra Koroļonoka)
Sociālajos tīklos ir jāievēro konfidencialitāti, jo nav zināms, kas ir tavi sekotāji. Apdomīgi ir jāpublicē informācija sociālajos tīklos, jo viss, kas tiek publicēts, tur arī paliek.(Amanda Afanasjeva)
Pirmkārt, neizteikties rupji sociālajos medijos, neaizskart cilvēka tautību, dzimumu, izskatu u.c. Otrkārt, esi uzmanīgs, atbildot uz dīvainām reklāmām, piedāvājumiem, pirms tam pārbaudot doto informāciju internetā. (Sintija Elizabete Ratnika)
Šī diskusija man bija visnozīmīgākā no visām, diskusijas laikā es uzzināju un iemācījos daudz ko jaunu, visi sniedza savus padomus, kā droši un uzmanīgi lietot sociālos tīklus. Mans padoms jums būtu vienmēr pārliecināties par informācijas patiesumu pirms tās publicēšanas, jo tas var sagādāt nepatikšanas. (Henriete Ignatjeva)
Projekta “Starptautiskās sadarbības uzlabošana starp Latvijas un ASV kopienām, izmantojot tiešsaistes diskusijas” dalībnieki