Par tradīciju kļuvušie Maltas vidusskolas absolventu vakari, kas katru gadu pirmajā februāra sestdienā pulcē tik daudzus bijušos šīs skolas absolventus, ir bagātinājušies ar karjeras pasākumu “Absolventu diskusija ar vidusskolēniem”.


01.02.2025. Maltas vidusskolas bibliotēkas lasītavā sirsnīgā sarunā absolventi dalījās vērtīgās zināšanās un savā pieredzē, iedvesmojot nākamos abiturientus tālākajam dzīves ceļam.

Diskusiju vadīja Maltas vidusskolas absolvents Jānis Šaudiņš. Uz diskusiju tika aicināti Maltas vidusskolas jubilejas gadu (pirms 25,20,15,10,5 gadiem mācības beigušie) absolventi:

Nataļja Mihailova – absolvējusi Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultāti; Latvijas Republikas Valsts kontroles sektora vadītāja;
Raimonds Kudlis – absolvējis Rēzeknes Augstskolas Ekonomikas fakultāti, Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžu, Rīgas Tehniskās universitātes Inženierekonomikas un vadības fakultāti; Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks. Ugunsdrošības uzraudzības un civilās aizsardzības nodaļas priekšnieks, pulkvežleitnants;
Renārs Kancāns – absolvējis Daugavpils Universitāti; Rīgas Austrumu prokuratūras prokurors;
Edgars Rumjancevs – absolvējis Rīgas Tehnisko universitāti; darba aizsardzības vecākais speciālists SIA FN-Serviss;
Juris Karzinins – absolvējis Valsts policijas koledžu un Baltijas Starptautisko akadēmiju; Valsts policijas Ziemeļlatgales iecirkņa reaģēšanas nodaļas 3.grupas vecākais inspektors, kapteinis;
Krista Greiža – absolvējusi Rīgas Stradiņa universitāti; praktizējoša ergoterapeite Rīgas Veselības centrā.

Jautājumus diskusijas dalībniekiem bija sagatavojuši Maltas vidusskolas vidusskolēni.

1. Kāda ir Maltas vidusskolas loma jūsu karjeras izaugsmē?
Raimonds: Liela nozīme ir gan pirmskolas, gan sākumskolas, gan pamatskolas, gan arī vidusskolas izglītībai. Pēc pamatskolas pabeigšanas biju domājis iestāties kādā koledžā, bet kopā ar draugiem nolēmām iegūt vidējo izglītību Maltas 1.vidusskolā.
Edgars: Skola ir devusi pamata bāzi gan zināšanās, gan audzināšanā, gan integrācijā sabiedrībā. Ir svarīgi vidusskolā veidot savu pamata bāzi, lai vieglāk pilnveidoties kā personībai profesionālajā vidē.
Nataļja: Gribu uzsvērt, ka skolā svarīgs ir ne tikai mācību darbs, bet liela nozīme ir aktīvai ārpusskolas dzīvei, kas palīdz attīstīt prasmes gan organizēt, gan rakstīt rakstus, gan savstarpēji sadarboties, kas noder manā pašreizējā darbā, kas ir saistīts ar auditiem, jo ir jāorganizē revīziju raksti, jāraksta ziņojumi, jāsadarbojas ar cilvēkiem. Ir svarīgas ne tikai mācības, bet arī interešu izglītība, fakultatīvi, pasākumi, izbraucieni. Ņemiet to par labu un darbojieties tālāk!
Juris: Pats galvenais, ko ir devusi skola, ir zināšanu bāze, un skolā es pilnveidoju sevi kā personību.
Renārs: Paldies par iespēju atgriezties skolā. Es nonācu pie slēdziena, ka Maltas 1.vidusskola bija tendēta uz rezultātiem, uz konkurētspēju. Skolotāji aktīvi motivēja piedalīties olimpiādēs un konkursos, ko es ņēmu tālāk, attīstot savu personību un veidojot karjeru. Tā kā lielākā daļa skolotāju paši bija Maltas vidusskolas absolventi, viņi centās arī mums nodot darba kultūru, darba ētiku, to mēs ņēmām līdzi, veidojot savu karjeru.
Krista: Skolā tika likti pamatu pamati. Mācoties es sapratu, ka mani interesē bioloģija, fizioloģija un anatomija, šie priekšmeti arī noteica manas profesijas izvēli.
Jānis: Pēc atbilžu saņemšanas secināts, ka viesiem pieredze ir bijusi dažāda. Piemēram, skola palīdz atrast darīt to, kas patīk, rosina iesaistīties ārpusskolas dzīvē, kā arī skola ir tā vieta, kur veidot savu interešu loku un motivē attīstīt sevi.

2. Kuras skolā iegūtās prasmes visvairāk palīdzēja turpmākajās karjeras gaitās?
Krista: Tā kā skolu pabeidzu 2020.gadā, sākās Covid, mēs bijām pirmie, kas piedalījās attālinātās mācīšanās stundās, jāsaka, ka skola efektīvi realizēja attālināto mācīšanos, un tāpēc mēs to veiksmīgi turpinājām augstskolā. Ja runāt par mācībām, tad ļoti noderēja angļu valoda, jo RSU liela daļa grāmatu un avotu ir angļu valodā. Svarīgas bija ar prezentācijas veidošanas un prezentēšanas prasmes, uzstājoties publikas priekšā.
Renārs: Interesantākie priekšmeti man bija vēsture, ģeogrāfija, ekonomika, literatūra, kur skolotāji aicināja domāt, analizēt, vērtēt dažādus informācijas avotus, pašiem izdarīt secinājumus, argumentēt savu viedokli. Šīs prasmes noder arī turpmākajā dzīvē.
Juris: Galvenās prasmes, kuras noder, ir komunikācija un laba fiziskā sagatavotība, jo ar to ir saistīts mans ikdienas darbs. Nepieciešama arī angļu valoda, jo daudz iebraucēju, kuri nezina latviešu valodu, tāpēc komunikācija notiek angļu valodā.
Nataļja: Svarīga ir informācijas izvērtēšana un analīze, prasme sadarboties ar klasesbiedriem un skolotājiem, jo visi mēs esam dažādi, ir jāpielāgojas dažādām situācijām, jāciena otra viedoklis, bet jāaizstāv arī savs viedoklis. To man iemācīja Maltas 2.vidusskolas skolotāji. Prasme analizēt, izdarīt secinājumus, rakstīt domrakstus, kritiskā domāšana - tas viss man palīdz auditora darbā. Ja skolotājs liek kaut ko pašiem rakstīt, tad dariet to, nevis izmantojiet mākslīgo intelektu. Cilvēku domāšanu neviens mākslīgais intelekts nespēj aizvietot.
Edgars: Piekrītu kolēģu domugājienam, ka svarīga ir kritiskā un analītiskā domāšana, tā noteikti ir jāattīsta skolā. Gribu piebilst, ka liela nozīme ir arī sportam. Esmu pateicīgs Maltas vidusskolai, kur ir daudz sportošanas iespēju, joprojām man ir aktīvs dzīvesveids, jo svarīga ir gan garīgā, gan fiziskā veselība.
Raimonds: Katrs mācību priekšmets ir nozīmīgs. Manas karjeras veidošanā esmu pateicīgs latviešu valodas un matemātikas, kā arī sporta skolotājiem, jo sportam ir liela nozīme veselīga dzīvesveida uzturēšanā. Jāņem ir kaut kas no katra mācību priekšmeta, jo nevar zināt, kas turpmāk noderēs.
Jānis: Īss rezumējums - kādreiz dzīvē noder viss, ko māca skolā. Svarīga ir kritiskā un analītiskā domāšana, savstarpējā komunikācija, kā arī cieņa, kas ir visa pamatā jebkurā nozarē. Un, protams, nepārspējams ieguvums ir valodu prasmes. Tās ir liela bagātība jebkurā sfērā.

3. Ar kādiem izaicinājumiem un grūtībām saskārāties pēc skolas absolvēšanas un kā ar tām tikāt galā?
Raimonds: Absolvējot skolu, jums blakus nav vairāk klasesbiedru un pazīstamu skolotāju, bet ir sveši pasniedzēji. Otrkārt, viss ir jāplāno pašam, jāpaļaujas tikai uz sevi, regulāri jāapmeklē lekcijas, lai kaut ko neiekavēt studijās. Tā kā studēju vienlaicīgi koledžā Rīgā un Rēzeknes Augstskolā, milzīgas grūtības bija sesiju laiks. Nav jābaidās no negulētām naktīm, ir jātic pašiem sev, jo pēc tam būs liels gandarījums, ka jums viss izdevās.
Edgars: Beidzot skolu, ir daudz izaicinājumu. Gribēju studēt Rīgā, kas ir sveša un neierasta vide, un es nezināju, ko no tā visa gaidīt. Pēc 2.kursa beigšanas sāku strādāt savā specialitātē, studijas bija grūti savienot ar darbu. Negulētas naktis un nedaudz pārslodze - tas nav slikti, arī mācīšanās no kļūdām ir laba pieredze. Jādara viss, lai panāktu to, ko esat iecerējuši.
Nataļja: Bija grūti pamest Maltu, aizbraukt uz Rīgu prom no vecākiem un klasesbiedriem. Te ir citi cilvēki, cita vide, pie kuras uzreiz nevar pierast, jo grūti ir tieši emocionāli. Jaunībā var mācīties un strādāt, jo ir spēks un enerģija. Pēc 1.kursa strādāju un arī mācījos, no tā nav jābaidās. Būs grūti, bet nekas - sasniegsiet savus mērķus. Būs pirmie kritieni, bet tie jūs padarīs tikai stiprākus.
Juris: Esmu sirdī Latgales patriots, tāpēc grūti bija aizbraukt uz Rīgu, tas bija jauns izaicinājums, bet es tiku galā ar grūtībām. Viena no tām bija pareizi saplānot, piemēram, kā pareizi tērēt naudu. Blakus nebija klasesbiedru un draugu, bet ieguvu jaunus draugus un kolēģus. Man palīdzēja, protams, vecāku un draugu atbalsts.
Renārs: Pirmais izaicinājums mācoties vidusskolā, ir saprast, kurā virzienā darboties, jo jāatrod tas, kas jūs interesē. Studiju laikā nav skolotāju, kas jūs kontrolē, augstskolā jūs esat patstāvīgi. Ir svarīga pašvadīta mācīšanās ārpus lekcijām. Studējot jūs saskarsieties ar dažādiem pasniedzējiem, kuri ir savas jomas līderi, atzīti speciālisti, kuriem ir pilnīgi vienalga, vai jūs gribat vai negribat mācīties, tās ir jūsu problēmas. Tāpēc ir svarīgi atrast virzienu, kas šķiet interesants.
Krista: Piekrītu visam iepriekš teiktajam, jo arī es saskāros ar šīm grūtībām. Mana galvenā problēma bija bailes uzstāties daudzu svešu cilvēku priekšā. Tāpēc ir jābūt pateicīgiem, ka skola māca veikt un prezentēt dažādus darbus. Tas veido ticību jūsu spēkiem, jo augstskolā tādu darbu būs daudz vairāk. Sarežģīti bija arī orientēties Rīgā, līdz ar to jāmācās būt elastīgam, jāattīsta prasme meklēt informāciju.
Jānis: Kopsavilkuma tēze par uzdoto jautājumu – dzīvē var paļauties tikai uz sevi. Grūtības visi viesi ir izdzīvojuši un pārvarējuši, tajās arī “rūdījušies”. Ir jācīnās, lai sasniegt savu mērķi. No savas pieredzes varu pastāstīt, ka, mācoties Maltas vidusskolā, bija jāraksta zinātniski pētnieciskie darbi skolotājas Sandras Štekeles vadībā. Kad sāku studēt augstskolā, nācās secināt, ka kursadarbi, kuri bija jāraksta, sevišķi neatšķiras no ZPD, jo vidusskolā to ļoti labi sagatavoja. Kad uzsāku studijas Rēzeknes Augstskolā, kursā bija 22 cilvēki, bet pabeidza tikai 8. Tas parāda, ka jācīnās līdz galam, nevajag padoties, jo, pabeidzis augstskolu, jūs kļūstat par labu speciālistu konkrētā jomā.

4. Jūsu padoms/ieteikums nākamajiem skolas abiturientiem.
Krista: Mans ieteikums ir nebaidīties kļūdīties. Kļūdas - tas nav zaudējums, tā ir mūsu pieredze. Kļūdas veido mūs kā cilvēkus.
Renārs: Laiks pēc vidusskolas ir izaugsmes laiks. Šajā laikā jūs studēsiet kopā ar ambicioziem cilvēkiem, jums būs iespēja piedalīties dažādos projektos un pasākumos. Ņemiet no šī laika visu, ko jūs varat, iepazīstiet jaunus cilvēkus, piedalieties visos projektos, kur jūs varat, tusējiet, ieguldieties savās studijās, esiet ambiciozi, izvirziet augstus mērķus, bet, galvenais, nebaidieties! Ja jūs visus šos elementus saliksiet kopā, jums dzīvē atvērsies visas durvis, pie kurām jūs klauvēsiet. Veiksmi!
Juris: Pirmkārt, novēlu sekmīgi absolvēt Maltas vidusskolu. Lai iestātos augstskolā, jums jāparāda, ka esat spēcīgas personības. Novēlu zināt to, ko jūs gribat sasniegt.
Nataļja: Nebaidieties uzdot jautājumus un lūgt palīdzību! Nav jākaunas par to, ka jūs kaut ko nezināt. Pienāciet pie pasniedzējiem, jo visu var atrisināt ar sarunām. Arī darbā, kad nav pieredzes, lūdziet padomus. Meklējiet savu līderi, kuram varētu augt līdzi, ar kuru jūtaties komfortabli, kuram ir līdzīgas vērtības kā jums. Nebaidieties no cilvēkiem, kuri ir spēcīgāki par jums, jo jūs ar šiem cilvēkiem varēsiet izaugt kopīgi. Lai jums viss izdodas!
Edgars: Nebaidīties kļūdīties, bet mācīties no pieļautajām kļūdām. Spītīgi iet uz savu mērķi!
Raimonds: Pievienojos iepriekš teiktajam, bet gribu ieteikt - neatlieciet darbus, ko varat izdarīt jau šodien! Ticiet saviem spēkiem!
Jānis: Vēlos pateikties skolas vadībai par šī pasākuma organizēšanu, jo dalīties ar pieredzi ir ļoti vērtīgi, tas iedrošina skolēnus, izvēloties savus turpmākos dzīves un karjeras ceļus.

Absolventi izsaka lielu paldies par pasākuma organizēšanu, un atzīst, ka tā ir jauna un interesanta pieredze arī pašiem. Novēlējums Maltas vidusskolai - iet tikai uz priekšu ar savu īpašo spēku un enerģiju!

Diskusiju pierakstīja latviešu valodas un literatūras skolotāja Inese Greiža

Dalies: