♻️ 27. novembrī Rāznas Nacionālā parka jaunie reindžeri - Maltas vidusskolas skolēni, piedalījās papīra pārstrādes darbnīcā, kuru vadīja kustības Zero Waste vēstnese Ingūna Semule.

Jaunieši uzzināja, ka gandrīz 40% no atkritumiem, kas nonāk poligonos, veido papīrs. Papīra ražošanā tiek izcirsta gandrīz puse pasaules koku. Ja rīkojas dabai draudzīgi un vāc makulatūru, pārstrādājot tonnu papīra, var izglābt 🌳14 kokus! Jaunieši uzzināja, ka papīru var atkārtoti pārstrādāt līdz pat septiņām reizēm.

♻️ Ingūna Semule rādīja, kā papīru izmantot atkārtoti. Izlietotais papīrs tika sasmalcināts, tad veidotas jaunas papīra loksnes. Papīra liešanas darbnīcā katrs tās dalībnieks   izveidoja savu unikālo papīru, kas tika papildināts to ar dabā pieejamajiem dekoriem. Šoreiz tās bija vīgriežu sēklas, ko nodrošināja projekts LIFE IP LatViaNature. Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas dabas izglītības speciāliste jauno reindžeru mentore Diāna Selecka pastāstīja, ka šādi pārstrādāta papīra mūžu var vēl paildzināt, proti, to pēc tam ierušinot zemē, lai sēklas turpinātu dzīvi un veidotu skaistas 🌼 ziedu pļavas.
♻️ Rāznas Nacionālā parka jaunā reindžere Agate Barovska stāsta, ka viņai ļoti patika darboties papīra pārstrādes darbnīcā: “Tā bija jauna pieredze. Ļoti patika, ka pastrādājot papīru mēs ne tikai palīdzējām dabai, bet arī guvām labas emocijas.”
♻️ Ar rezultātu apmierināta arī jaunā reindžere Vlada Kurmeļova: “Darbošanās bija interesanta, un arī rezultāts bija iepriecinošs! Papīrs sanāca labs, uz tā var arī rakstīt.”
♻️ Anna Presnija teica, ka sajutās kā papīra fabrikā: “Man patika papīra darbnīca! Mēs uzzinājām daudz interesantu faktu par papīru, piemēram, ka senos laikos papīru izgatavoja no lupatām un lina, kā arī tāds fakts, ka papīra ražošanā neizmanto koka saknes. Ļoti interesanti, ka mana papīra loksne sanāca gaiši zila!”
✅ Rāznas Nacionālā parka jaunie reindžeriem 2024. gads bija bagāts ar dažādām aktivitātēm - pārgājieni, Zero Waste pikniks, dalība starptautiskajā un Latvijas nometnē, velobrauciens kopā ar Mākoņkalna jauniešiem, Teiču un Krustkalnu dabas rezervātu apmeklējums. Protams, arī labie darbi- talkas Beitānu pilskalnā un Krustkalnu dabas rezervātā.
✅ Rāznas Nacionālā parka Jaunie reindžeri darbojas jau kopš 2020. gada. Jaunie reindžeri dodas dabas izpētes un teritoriju kultūrvēstures izziņas pārgājienos, brīvprātīgi rūpējas par dabas vērtību saglabāšanu, piedaloties dabas talkās, veic nelielas pētniecības aktivitātes un palīdz Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem un vides inspektoriem dažādu pienākumu veikšanā. Viņi iesaistās arī aizsargājamo dabas teritoriju apmeklētāju izglītošanā.
Informāciju sagatavoja: Diāna Selecka
Foto: Ksenija Orlova, Diāna Selecka
Dalies: